Stavebnice pro dospělé, ale… – říká se, že betonový plot z tenkých prefabrikovaných panelů je stavebnicí pro dospělé. Pod tímto názvem si ovšem můžete vytvořit zkreslenou představu, že se posadíte na trávník, začnete si hrát s dílky tak, že je budete do sebe skládat, a nakonec oplocení vztyčíte, a bude hotovo. Stavebnice to sice je, ale v odlišném kontextu – nejsou k tomu sice zapotřebí žádné stavební hmoty, jako je malta nebo lepidla, ale každý z dílů váží mnoho desítek kilogramů.
Kupříkladu běžný betonový panel sotva uzvednou dva lidé, a pokud by jej měli zasunout do drážek ve svislých zabetonovaných sloupcích, bude to heroický výkon. Hmotnost panelů je cca 70 až 100 kg a při práci se neobejdete bez autojeřábu nebo kladkostroje. Právě proto se vyplatí montáž betonových plotů svěřit profesionálům, kdy je v ceně i zajištění potřebné techniky, což vás pochopitelně vyjde levněji, než kdybyste museli někde shánět jeřáb i s jeřábníkem. Dalším úskalím jsou výkopové práce. Vykopat jámy pro pět sloupků zvládnete i svépomocí, například během víkendu, ale vykopat otvory pro sedmdesát sloupků, to už vás zaměstná minimálně na celý měsíc, ne-li třeba na tři měsíce.
Bez mechanizace to půjde velice těžce, takže byste zas museli někde draze platit minibagr nebo kopáče na ruční výkopové práce. Zároveň se tu můžete setkat s problematickým terénem, například pokud bude v zemi zavezené pletivo, kusy cihel, kameny nebo tuhý jíl, můžete si tu doslova i obrazně při práci vylámat zuby. Obtížné je to i tam, kde do země kolem vás prorůstají kořeny stromů a keřů, které nechcete porušit – zde pak mají opět hlavní slovo ruční kopáči. Montáž betonového plotu je tedy sice stavebnicový systém, ale jde zároveň o stavební práce, k nimž je zapotřebí technické vybavení, a ne každý amatér – kutil jej doma má v potřebném rozsahu.