Asi každé dÃtÄ› snà o tom, že zvÃÅ™e bude mluvit lidskou Å™eÄÃ. A u nÄ›kterých z nás tato touha pÅ™etrvala až do dospÄ›losti. Proto jsme se také již od nejranÄ›jÅ¡Ã historie pokouÅ¡eli nauÄit různé živoÄiÅ¡né druhy naÅ¡emu jazyku. A s tÃm, jak jsme se toho o zvÃÅ™atech dozvÃdali stále vÃce, mÄ›nily s ei druhy, které jsme k tomuto úÄelu použÃvali.
Â
Vzhledem k tomu, že jsou naÅ¡imi nejbližšÃmi pÅ™Ãbuznými, nenà divu, že jednÃm z onÄ›ch pokusných tvorů byli i nejrůznÄ›jÅ¡Ã primáti, napÅ™Ãklad Å¡impanzi Äi gorily. Ty jsme se pokouÅ¡eli nauÄit lidskému jazyku, avÅ¡ak bez úspÄ›chu. A nenà divu. Nakonec se totiž zjistilo, že majà pÅ™ÃliÅ¡ odliÅ¡né hlasivky i tvar úst, než aby mohli vydávat stejné komplexnà zvuky jako lidé.
Â
Â
OvÅ¡em je pravdou, že klasické mluvené slovo nenà jediným způsobem komunikace, který majà lidé k dispozici. Je zde jeÅ¡tÄ› znaková Å™eÄ, a zde již nejsou žádné fyziologické pÅ™ekážky, které by primátům bránily se ji nauÄit. Struktura rukou i jejich ohebnost je velmi podobná tÄ›m lidským, nenà tedy problém, aby dokázali dÄ›lat pÅ™ÃsluÅ¡ná gesta.
Â
A pravdou je, že urÄitých úspÄ›chů bylo v tomto ohledu dosaženo. Ukázalo se, že primáti skuteÄnÄ› s námi mohou (samozÅ™ejmÄ› po odpovÃdajÃcÃm tréninku) komunikovat pomocà znakové Å™eÄi. Ukázalo se vÅ¡ak, že úroveň komunikace je ponÄ›kud jiná, než bychom si pÅ™edstavovali.
Â
Â
JednoduÅ¡e Å™eÄeno, jejich schopnost se omezuje na to, že si dovedou Å™Ãci o základnà vÄ›ci, napÅ™Ãklad o jÃdlo (i specifické), vodu, pozornost, nebo Å™Ãci, že jsou unavenÃ. KomplexnÃm otázkám a abstraktnÃm myÅ¡lenkám vÅ¡ak nerozumÃ, a ani je nedovedou vyjádÅ™it.
Â
Důvod je zde pomÄ›rnÄ› jednoduchý: v pÅ™ÃrodÄ› to zkrátka a jednoduÅ¡e nepotÅ™ebujÃ. Nebyl tedy důvod, aby se u nich rozvinulo komplexnà myÅ¡lenÃ. Nelze tedy oÄekávat, že s nimi povedeme rozhovory. JistÄ›, byly provádÄ›ny i pokusy s jinými inteligentnÃmi tvory, napÅ™Ãklad delfÃny. Zde vÅ¡ak narážÃme na komunikaÄnà bariéru, neboÅ¥ na rozdÃl od primátů nemohou komunikovat ani za pomoci znakové Å™eÄi. A to je velká Å¡koda.