O tom, že technologie mění naše životy, není nejmenších pochyb. V posledních letech k tomu však dochází rychleji, než kdy dříve. Zdaleka nejlepším příkladem je zde umělá inteligence, která prodělává v posledních letech velmi rychlý vývoj. Jen málokdo si však plně uvědomuje, co to pro nás vlastně znamená, ať už jsme její příznivci či nikoliv.
V první řadě je potřeba vyvrátit názor, že tento systém se může držet pouze svého programu, a tudíž nemůže být nebezpečný, pokud se nedostane do špatných rukou. To byl případ těch nejranějších modelů, ty dnešní však mají mimo jiné také schopnost se učit, a tedy měnit své programování.
Dnes k tomuto učení slouží především internet, ze kterého sbírá znalosti. Je však otázkou, zda je toto skutečně tím nejlepším řešením. Stačí se jen podívat na některé příspěvky na sociálních sítích či v komentářích pod některými zprávami. Zde se můžeme ptát, co se zde vlastně umělá inteligence naučí, a zda je to opravdu to, co chceme.
To platí zvláště proto, že jí dáváme čím dál větší pravomoci. Již nyní se mluví o tom, že bude zastávat některé práce, které doposud dělali lidé. Prozatím se mluví o call centrech, případně diskusích se zákazníky na webových stránkách firem, kde jim bude moci poradit ten nejlepší produkt.
Jistě, znamenalo by to, že lidé, kteří tato zaměstnání doposud vykonávali, přijdou o práci. Ovšem to je něco, co je součástí v podstatě každé technologické revoluce. Stačí si jen vzpomenout, kolik lidí připravil o práci například parní stroj. Zda je to dobře či nikoliv, je pak otázkou.
Není také od věci zmínit nebezpečí, která nám díky umělé inteligenci hrozí, zvláště pokud se učí právě z internetu. Velmi snadno se totiž může zvrtnout v něco velmi ošklivého, a je tedy nutné, aby byla přijata opatření, která by tomu zabránila. Bohužel se zatím zdá, že v současnosti na této frontě v honbě za pokrokem poněkud pokulháváme.